Grafika

Opis działania systemu solarnego 

 

Systemy solarne wykorzystują energię słoneczną do ogrzewania wody użytkowej, jak również do ogrzewania budynku.

 

Umieszczone na dachach kolektory słoneczne absorbują energię ze słońca, która ogrzewa płyn krążący pomiędzy kolektorami a solarnym zasobnikiem ciepłej wody. Regulator umieszczony w stacji solarnej mierzy temperaturę tego płynu i w zależności od wyniku pomiaru włącza pompę solarną. Płyn tłoczony z kolektorów do wymiennika ciepła w zasobniku, doprowadza do ogrzania wody. W zależności od typu urządzenia i całej instalacji, system solarny może służyć do podgrzewania ciepłej wody użytkowej lub również do ogrzewania budynku.

 

Ogrzewanie ciepłej wody użytkowej działa podobnie jak grzałka. Płyn solarny podgrzewany w kolektorach przesyłany jest do wymiennika ciepła położonego wewnątrz zasobnika. Ogrzewa on wodę w zasobnikupodobnie jak spirala grzałki, tyle tylko, że bez użycia prądu. Zasobnik solarny stanowi integralny element układu zaopatrzenia domu w ciepłą wodę użytkową, potrzebną np. do kąpieli. Dopiero jeśli ciepło pozyskane z promieniowania słonecznego okaże się niewystarczające, to uruchamia się ogrzewanie dodatkowe – tzw. źródło tradycyjne. Może nim być kotłownia gazowa, olejowa czy też zasilanie elektryczne.

 

Systemy solarne mogą służyć nie tylko do ogrzewania wody użytkowej ale również wspomagać centralne


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                   

ogrzewanie domu. Potrzebna do tego celu dodatkowa energia pozyskiwana jest z większej liczby kolektorów i jest przekazywana do zasobnika o większej pojemności. W zasobniku następuje podgrzewanie wody centralnego ogrzewania. Przekazuje ona ciepło do wężownicy, w której przepływa ciepła woda użytkowa. W ten sposób zapewniane jest jednoczesne podgrzewanie wody użytkowej i centralne ogrzewanie. W momencie używania ciepłej wody użytkowej do wężownicy wpływa zimna woda, która jest na bieżąco podgrzewana.

 

W trakcie lata układ ten zapewnia 100% zapotrzebowania na ciepłą wodę. W okresie wiosennym i jesiennym może dodatkowo pokryć znaczną część zapotrzebowania na energię do ogrzania domu. Uzyskujemy w ten sposób podwójny zysk z pozyskiwania energii słonecznej.

 

Przy zastosowaniu systemów solarnych Schüco możliwe jest pozyskiwanie aż do 65% energii niezbędnej do ogrzewania wody.